Site Loader

Jak je to s tepelným zářením

O klasické žárovce s wolframovým vláknem je známo, že je to docela výkonný tepelný zářič, a že většinu energie, kterou přijímá z rozvodné sítě, využívá pro zahřátí vlákna a od něho i skleněné baňky. Rozžhavená skleněná kupole žárovek byla také v minulosti častým zdrojem požárů v sýpkách a senících, ve skladech chemikálií a také v některých domácnostech či rekreačních chatách. Pouhý zlomek elektřiny vyzářilo vlákno ve formě viditelného světelného spektra, je ovšem pravdou, a to nelze popřít, že teplý odstín světla spolu s maximálním indexem podání barev (osvětlené předměty vypadaly tak, jako ve skutečnosti) byl obrovským benefitem, který využívalo několik generací od konce 19. století až do současnosti.čtyři rozsvícené žárovky.jpg
S LED žárovkami je to docela jinak – neobsahují žádné vlákno a uvnitř baňky není vakuum. Světelnou energii vydávají polovodičové diody, které většinu elektřiny přemění na světlo. Teplo vzniká převážně v napájecím zdroji, což je transformátor napětí 230 V z rozvodné sítě, a teplo tu vzniká průchodem elektrického proudu vinutím cívky. Ve srovnání se skleněnou žárovkou je ovšem tepelná zátěž mnohem nižší.
U velmi výkonných LED reflektorů, které nahrazují halogenové žárovky s vysokým příkonem, je však nutné zajistit odvod tepla chladičem, nejčastěji to bývá samotné těleso reflektoru vyrobené ze slitiny hliníku.rozsvícený lustr.jpg

V domácnostech jsou LED žárovky vítanou změnou

Žárovky s vláknem nebyly příliš ekonomické a jejich spotřeba proudu byla obrovská. Při současných cenách za spotřebovanou kilowatthodinu pak taková domácnost, kde svítí denně několik žárovek současně (například 6 žárovek ve stropním lustru o příkonu 60 W) zbytečně platí za dodávku energie, i když by to šlo vyřešit jinak, a docela elegantně. Stačí jen vyšroubovat staré žárovky z objímek a nahradit je stejným typem LED žárovky.
Výhodou je také možnost osadit takový lustr barvou světla podle přání – může být teplá nebo studená, či neutrální, podle toho, v jaké místnosti a k jakým účelům si potřebujeme posvítit – pro práci studené odstíny, pro odpočinek teplé.

4/5 - (3 votes)

Post Author: deamadre.cz