Site Loader

Město Zlín nepatří mezi ty nejnavštěvovanější u nás. Tamní baťovská architektura je však výjimečná a určitě stojí za vidění. Seznámit se s ní je nyní možné díky nově nabízeným komentovaným prohlídkám, které nabízí Baťův institut. Prohlídky „Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína“ jsou určeny jak pro obyvatele Zlína a okolí, tak pro všechny návštěvníky z různých koutů nejen České republiky. Prohlídky jsou nabízeny školským zařízením, různým cestovním agenturám, ubytovacím zařízením apod.
 zlín mrakodrap
Cílem těchto prohlídek je seznámit zájemce nejen s architekturou Zlína, nejvýznamějšími budovami, ale také s historií Zlína, s jeho významnými osobnostmi a různými příběhy, které jsou s daným místem spjaté a často velmi málo známé. I proto jsou prohlídky zajímavé i pro obyvatele Zlína, kteří vesměs baťovskou historii města znají.
 ulice ve Zlíně
Na reailzaci těchto jízd se podílí Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, odborný výklad pak zajišťují kurátoři Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Během naučného okruhu nemine speciální autobus Čiperovu vilu na Burešově, vilu Jana Antonína Bati, obytné čtvrti Zálešná a Podvesná, Morysovy domy, samozřejmětovární areál a další.
 interiér autobusu
Zlín není jistě nejvyhledávanějším městem České republiky, rozhodně je ale významný svou funkcionalistickou architekturou, která má svůj osobitý příběh. Centrum města včetně továrního areálu a obytných čtvrtí, které byly vybudovány v období největšího rozmachu firmy Baťa, jsou památkovou zónou. Mezi nejznámější stavby tzv. Baťovské architektury patří např. Hotel Moskva, obchodní dům Prior, který je v současné době ve velké rekonstrukci s cílem vrátit objektu právě původní baťovský vzhled, Dům umění, Malá scéna, samozřejmě sídlo Zlínského kraje, kde se nachází také Baťova kancelář v pojízdném výtahu, Filmové ateliéry, Krajská nemocnice a mnoho dalších.
 

Post Author: deamadre.cz