Site Loader

V dnešní době si člověk může zakoupit spoustu úklidových prostředků určených například speciálně na sklo, dřevo, laminát, plast či nerez. Prostředky slibují, že nás zbaví zašlé špíny, vodního kamene, rzi, mastnoty apod. Pokud si detailněji pročteme jejich složení, zjistíme, že je v nich obsažena spousta chemie.
Vyrobit si svůj domácí čisticí prostředek není tak náročné, jak by se mohlo zdát a dokonce vás výroba vyjde mnohem levněji, než kdybyste si v drogerii čisticí prostředek koupili. Také vaše domácnost, zdraví i životní prostředí jistě ocení, že jste se jim od chemikálií odlehčili.
jedlá soda v misce
Čisticí prostředek tzv. univerzál
Jako první můžete vyzkoušet vyrobit univerzální prostředek, kterým můžete čistit téměř vše. Aby se vám dobře odměřovalo, použijte skleničku a smíchejte 1 skleničku bílého octa, 9 skleniček vody a 0,5 skleničky jedlé sody. Můžete přidat pár kapek přírodního mýdla nebo pár kapek esenciálního oleje, který máte rádi, abyste tak získali voňavější produkt. Vše smíchejte dohromady, přelijte do nádobky s rozprašovačem a můžete se pustit do úklidu koupelny, toalety nebo kuchyně. V případě, že by se vám zdál prostředek málo účinný, přidejte více octa.
citronová šťáva
Na spáry mezi kachličkami

  Pro čisté spáry nebo znečištěná místa okolo vodovodních baterií si vezměte na pomoc zubní kartáček. Díky jeho štětinám se dostanete na hůře dostupná místa. Postříkejte místa čisticím prostředkem univerzál, pak na ně nasypejte jedlou sodu, chvíli nechejte působit a pak čistěte kartáčkem.
Na dlažbu či lino
K čištění dlažby a linolea použijte 4 litry teplé vody, 1 skleničku octa a 2 polévkové lžíce přírodního mýdla.
lahev s rozprašovačem
Na nábytek
K výrobě prostředku na nábytek si připravte ¼ skleničky octa nebo citronové šťávy a jednu lžíci rostlinného oleje. Takto smíchanou směs můžete přelít do nádobky s rozprašovačem, nebo jej můžete nalít přímo na utěrku a hned použít na laminátový nábytek. Naopak na nábytek z masivu je vhodné použít jiný poměr těchto ingrediencí a to jeden díl oleje na díl citronové šťávy či octa. Tuto směs doporučujeme dobře rozetřít, nechat 24 hod. působit, především, aby nábytek natáhl olej a poté suchou utěrkou znovu přetřít.
Na sklo a zrcadla
Vaše okna a zrcadla budou krásně zářit, použijete-li skleničku teplé vody a skleničku octa. Opět smíchejte, nalijte do rozprašovače, lehce postříkejte a otřete suchým hadříkem.

Post Author: deamadre.cz