Site Loader

Stavební spoření je asi nejspolehlivější druh spoření, kde máte šanci kromě běžného spoření a úroku získat také státní podporu až 2 000 Kč za rok. Jedná se o dlouhodobé spoření, kde si nastavíte finanční cíl, kterého byste chtěli docílit a vybrat si peníze můžete poprvé po 5 letech. Pokud budete pravidelně dávat určitou částku jako „splátku“ svého spoření první 2 roky, můžete si poté požádat o hypoteční úvěr.
domeček z peněz
Účelem tohoto spoření je, abyste si dlouhodobě a efektivně spořili peníze určené pro koupi či vybavení nemovitosti nebo pozemku. Své peníze s tímto spořením nikam neinvestujete, takže o ně nemůžete přijít, naopak můžete s ním pouze získat. Při akutní potřebě financí máte samozřejmě jiné možnosti financování nemovitosti .

Není proto divu, že jsou stavební spoření tak oblíbená. V České republice figuruje 5 tuzemských spořitelen, které tyto služby poskytují. Jde o Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS), Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS), Modrá pyramida, Reiffeisen stavební spořitelna a Wüstenrot.
domečky a mince

Meziroční nárůst o 11 procent

Jen v lednu letošního roku poskytly tuzemské spořitelny hypoteční úvěry za 5,3 miliardy korun, což je meziročně o 11 procent více. Zájem o uzavření zcela nových smluv o stavebním spoření také vzrostla, a to o 38 procent. V lednu bylo uzavřeno na 42 500 smluv stavebního spoření.

Během loňského roku poskytly spořitelny hypoteční úvěry celkově ve výši 59,6 miliardy korun. Zájem o stavební spoření byl ale loni o desetinu nižší, než je letos. Spořitelny uzavřely jen asi 426 500 smluv. Plánovaný počet uzavřených smluv během roku 2018 by se měl ovšem podle odhadů odborníků pohybovat kolem půl milionu smluv stavebního spoření.

Nelze zcela přesně říci, proč je nárůst takový právě nyní a již od počátku nového kalendářního roku. Zda se bude poptávka po stavebním spoření dále zvyšovat po celý rok, nebo zda je tento nárůst jen neobvyklým výkyvem uvidíme v budoucnosti. Během několika následujících měsíců se uvidí, zda se Češi zajímají o stavební spoření stále více, nebo šlo jen o nárůst s počátkem roku.

Post Author: deamadre.cz