Site Loader

Současný trend moderních domácností upřednostňuje pevné a tvrdé materiály, přičemž vyniká jejich praktičnost, co se týče údržby. Na podlaze převládá plovoucí podlaha, dlažba a vinyl. Zatímco ještě před dvaceti lety výrobci a prodejci koberců prosperovali, dnes se musí orientovat i na jiné typy výrobků. Koberců v domácnostech ubývá, přitom jsou jejich přednosti nesporné.
šicí stroj u okna.jpg

Akustika

Koberec na podlaze absorbuje hluk značnou měrou, což lze poměrně snadno zaznamenat akustickým měřením. Je jakousi izolační vrstvou, která zamezuje odrážení zvukových vln os trop, o stěny a podlahu. Další výhodou je, že udržují v místnosti více tepla a celý prostor působí útulněji.
žluté křesílko.jpg

Prach

Lze je považovat za lapače prachu, což může být značnou výhodou zejména pro alergiky. V místnosti bez koberců se totiž zvyšuje prašnost až o 50 procent, častým pohybem – chůzí se prach víří a nutí vás častěji provádět důkladný úklid . V koberci se prach usadí a bezpečně udrží, stačí jej jednou za tři dny vyluxovat a občas podniknout hloubkové čištění.

Údržba

Nejlépe se udržují zátěžové koberce a v zásadě platí, že čím hustší a kratší vlákno, tím snazší údržba. Příliš vysoký vlas snáze zachytí různé nečistoty, záleží hlavně na prostředí, kam jej umístíte. Luxování této podlahové krytiny je snadné, ale jako každá textilie vyžaduje i tato látka občasnou údržbu ve formě mokrého strojního čištění. Koberce jsou také zdrojem výskytu roztočů, kteří se živí odumřelými šupinkami kůže a lidským potem a mazem. Roztoči produkují trus, a ten je pak zdrojem zdravotních problémů. Hloubkové čištění aplikujte častěji tam, kde nechodíte pouze v domácí obuvi, ale našlapujete po něm bosými chodidly.
koberec pod stolkem.jpg

Nevýhody

Snadno je znečistíte potravinami nebo jiným organickým materiálem, např. nechtěnými zvratky, močí a stolicí, zvláště v rodinách s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Pohlcují také pachy, což vnímáme hlavně v prostředí kuřáků. Časem se na některých místech objeví prošlapaná místa a koberec je pak nutno vyměnit za nový.

Post Author: deamadre.cz