Site Loader

Každý zkušený rodič ví, že se během prvních měsíců či let věku svého dítěte příliš nevyspí. Jsou v tom navíc patrny určité paradoxy života, jelikož, když si přinesete malý uzlíček z porodnice domů, většinu času prospí. Ani tak se ovšem v noci nevyspíte nerušeně.
rozkošný dítě
Spánek a jeho režim se u dětí vyvíjí stejně, jako ony samy. Z počátku je jeho potřeba velká a to i v průběhu větší části dne. Dítě se první týdny budí spíše na krmení a poté opět pokračuje v bezstarostném snění. V noci tomu však není jinak. Noční buzení však může mít i jiný důvod, dítě může cítit nepohodlí kvůli mokré plence, přílišnému teplu nebo naopak chladu. V průběhu prvních měsíců se u dětí objevuje takzvaná novorozenecká kolika, která také může nerušený spánek komplikovat. Jakmile kolika poleví, objevuje se, přibližně v půl roce věku, první zoubek. Některé děti o jejich růstu téměř neví, jiné se s nimi pěkně potrápí a to také v noci.
Jak dítě roste, ubývá denního spánku, dítě si více hraje, je aktivnější. Během dne pak usíná jen párkrát, až se to zredukuje, na jedno spaní, zpravidla po obědě. Takovýto režim pak zůstává i v době předškolního věku, kdy si jistě všichni dobře pamatujeme polední spánek v mateřské školce.
Nástupem do školy si již dítě luxus poledního odpočinku nemůže dovolit, proto se jeho režim začíná stále více přizpůsobovat dospělým. Pokud dítě nespí již během dne, mělo by mít dostatečně dlouhý a nerušený spánek alespoň v noci.
dítě podřimuje
K čemu je tedy spánek u malých dětí užitečný?
Kromě odpočinku a regenerace se dítě během spánku také vyvíjí. Jedná se zejména o duševní a tělesný vývoj dítěte. Málo, kdo ví, že právě během spánku dítě roste, nejen do velikosti, ale roste a vyvíjí se také jeho mozek. Dostatečný a kvalitní spánek také pomáhá dítěti k jeho správnému metabolismu a stává se tak prevencí proti obezitě a nemocem s tímto spojenými. Pomáhá také posilovat obranyschopnost.

Post Author: deamadre.cz