Site Loader

Osvětlení kuchyně

1. Jsou tři základní kategorie osvětlení podle záměru: ambientní, pracovní a akcentové. Ambientní světlo je univerzální, jde o středové osvětlení. Pracovní osvětlení nám slouží k zesílení jasu na místě provádění určitých činností – čtení knih, holení, příprava jídla a podobně. Akcentové osvětlení slouží ke zvýraznění nějakého interiérového prvku, jako kupříkladu drahá výzdoba či knihovna, také má pomáhat navodit určitou náladu. Proto je třeba napřed zvážit, jaký účel budou mít jednotlivé části místností.
2. Využití centrálního osvětlení v kuchyni je vhodné při stolování nebo při pohoštění návštěvy. Kromě něj je vhodné umístit světlo i nad pracovní plochu na spodek skříněk, čímž se při vaření zabrání stínění.fotka předsíně
3. Bodové osvětlení je spíše vhodné jako doplňkové osvětlení, které povznese design kuchyně. Podobně se dá použít i v obývacím pokoji.
4. V současných interiérech se běžně umisťují lustry nad jídelní stůl. Na takové uspořádání je však třeba myslet už při výstavbě či rekonstrukci. Lustr by měl viset cca 60 až 70 cm nad stolem a rozptýlené světlo by mělo dopadat rovnoměrně na celou plochu stolu a zároveň by svítidlo nemělo vadit při pohledu do očí.

Osvětlení chodby, zádveří a schodiště

1. Předsíň má uvítací funkci, proto se do ní hodí dekorativní lustr, nástěnné či stropní světlo, nejlépe se porozhlédněte po nějakém designovém kousku.
2. Na schodišti je důležité zajistit bezproblémové přecházení. LED pásky umístěné na každý schod. Do svítidel odporučujeme použít LED žárovky 12v, které zvýší bezpečnost ale i ušetří vaší peněžence. Nástěnné lampy, nebo lustr lze rovněž doplnit.dlouhá chodba
3. V protáhlejších chodbách je vhodné použít několik nástěnných světel v přiměřených rozestupech.
4. Pokud vám v projektu vychází tmavá dlouhá chodba bez oken, zvažte použití stropních světlovodů, které vám do prostoru vnesou přirozené denní světlo.

Post Author: deamadre.cz